رضا غلامی دوشنبه 5 اسفند 1387 08:09 ق.ظ نظرات ()
به متون زیر توجه کنید:
این نامه ای که به دست شما رسیده اولین بار توسط یک فرد نیوزلندی که در خواب حضرت عیسی را دیده و به نوشتن نامه امر شده .بعد از آن او این نامه را برای 7 نفر فرستاد و او پس از چند روز در یک بخت آزمایی مبلغ 100000$ بدست آورد ....

ویروس جدیدی به نامه سکتور صفر جدیدا در اینترنت منتشر شده و e-mail ی با عنوان greeting برای شما فرستاده و با باز کردن آن سکتور صفر شما نوشته شده و کل هارد شما فرمت می شود ....

مخابرات ایران جدیدا برای کاربرانی از یاهو e-mail ی فرستاده که با باز کردن آن یک key logger بر روی کامپیوتر شما نصب شده و تمامی گفته های شما را به آدرس ....

شما در زندگی روزمره با شایعه برخورد کرده اید این شایعه در اینترنت hoax نام دارد . در دنیای اینترنت این شایعه ها به دوصورت hoax و chain Letter وجود دارند .این شایعه ها برای هدف های خاصی نوشته می شوند. hoax ها تلاش می کنند که شما حتما آنها را خوانده و شما را ترقیب می کند تا آن را برای بقیه ارسال کنید . در این کار از روشهای مختلف مهندسی اجتماعی استفاده می کنند. بیشتر آنها از شما برای کمک به کسی دعوت می کنند مثلا به شما می گویند چطور شما به یک دختر کوچولو که سرطان دارد و در حال مرگ است کمک نمی کنید؟ یا شما را از یک ویروس بسیار خطرناک آگاه می کنند، مثلا ویروسی جدیدا منتشر شده که با باز کردن آن مادربرد شما خواهد سوخت! البته من قبول دارم بی اعتنایی به آنها سخته ولی غیر ممکن نیست وقتی بدانید چه ماهیتی دارد.

Chain letter ها هم تا حدی شبیه hoax ها هستند ولی از روشی دیگر برای متقاعد کردن شما برای forward کردن شما استفاده می کنند. Chain Letter ها مانند آن e-mail اولشان  شما را محترمانه دعوت به فرستادن آن برای دوستان خود می کند. این نامه ها معمولا شما را برای پولدار شدن دعوت می کند و یا می گوید که سرویسی در حال پولی شدن است و اگر این نامه را برای N نفر بفرستید شما مستثنی می شوید. یا برای فرستادن آن کمی چاشنی ترس را همراه آن می آمورد مثلا ویروسی که مانیتور را می سوزاند!

* هدف آنها چیست ؟

بیشتر آنها برای ایجاد ترافیک در یک mail server درست می شود نامه هایی که در آن از شما خواسته شده آنرا برای 10 نفر از دوستان خود forward کنید یا همان پیغام را برای آنها Pm کنید. عده ای دیگر به منظور زیاد کردن بازدید کننده سایت خود نوشته می شوند یعنی به همراه خود لینکی می دهند. عده ای برای ضرر زدن به شما این کار را می کنند مثلا می گویند اگر فلان فایل در سیستم شما وجود داشت آن یک ویروس است و آنرا (در عین اینکه یکی از فایهای حیاتی سیستم شما است) از بین ببرید. و یا بعضی از آنها قصد گرفتن پول را از شما دارند که یک شماره حساب با آن می باشد.

* طریقه شناسایی این پیام ها :

اولین چیزی که باید به آن دقت کنید درخواست فرستادن این نامه به چند نفر از دوستانتان است. این به منزله پرچم قرمز رنگی است که با بلند کردن آن شما را از ماهیت خود آگاه می کند. در hoax ها همیشه دو چیز بارز است.

+ معمولا hoax ها برای اثبات واقعی بودن خود یک دلیل تخصصی ارائه می کنند و همچنین از کلماتی برای باور کردن شما ارئه می کنند. به مثال زیر توجه کنید.

"...if the program is not stopped, the computer's processor will be placed in an nth-complexity infinite binary loop which can severely damage the processor...".

براحتی و با کمی فکر می توان فهمید که افتادن در حلقه بینهایت همیشه در پروسسور برای انجام فعالیت خود لازم است پس نمی تواند یک حلقه به آن صدمه بزند!

+ معمولا برای مهم جلوه دادن خود منبع خبر را یک شرکت یا فرد معروفی که همه آنرا می شناسند معرفی می کنند. ولی لینکی که آن مطلب در آن است را نمی دهند. مثلا بنا به اعلان شرکت یاهو ....

طریقه شناسایی chainletter ها به گونه ای دیگر است. اصولا آنها از سه قسمت تشکیل شده اند.

+ hook: این قسمت در اصل عنوان نامه را تشکیل میدهد . همانطور که از نام آن پیداست به صورت یک قلاب عمل می کند تا شما را به خواندن کل نامه تشویق کند. hook ها معمولا با عناوینی گول زننده وجود دارند مثلا : "تجارت بدون سرمایه" و"پولدار شدن در یک قدمی شما است" یا ... بیشترین عناوین آنها خبر از پولدار شدن شما به آسانی می باشد .البته عناوین دیگری نیز برای آنها به کار می روند مانند "خطر"، "هشدارویروس خطرناک جدید"، "دختر کوچکی در حال مرگ است". که در واقع برای خواندن این نامه توسط شما بار می رود.

+ Threat: که بدنه اصلی را تشکیل می دهد .وقتی شما اصطلاحا به قلاب افتادید این قسمت برای هشدار به شما بکار می رود یعنی در صورتی که این نامه را پیش خود نگه دارید ممکن است به دردسر بیفتید یا ... .بعضی دیگر این را با خواهش و تمنا و با به بازی گرفتن احساسات انجام می دهند. و یا حتی در این قسمت می توانند با استفاده از اطلاعات تکنیکی شما را به انجام کاری وادار کنند.

+ Request: خب این قسمت با توجه به توضیحات گذشته معلوم است .در انتهای این نامه ها از شما می خواهند که آنرا forward کنید.

بنابراین اگر نامه یا PM یا هر چیزی که تشخیص دادید یک hoax است که به دست شما رسیده، نه تنها آنرا forward نکنید بلکه سریعا آنرا پاک کنید. از هشدار هایی هم که به شما می دهد واهمه نداشته باشید. کافی است کمی بر روی آنها فکر کرده و یا به سایت های antivirus مراجعه کنید.

برای دیدن لیستی از Hoax های معروف به این آدرس زیر مراجعه کنید.

 

منبع : سایت برنامه نویس