رضا غلامی جمعه 2 اسفند 1387 07:32 ق.ظ نظرات ()

عصر ایران - منابع اطلاعاتی اسراییل اعلام کردند که یک تبعه اسرائیلی ایرانی الاصل 53 ساله را به اتهام همکاری با سازمان اطلاعات ایران تحت محاکمه قرار داده اند.

به گزارش عصر ایران روزنامه اسراییلی جروزالم پست اسراییل با انتشار گزارشی از نحوه دستگیری و محاکمه این فرد ادعایی که نامی از وی برده نشده است مدعی شد که این ایرانی که در اسراییل زندگی می کرده است به طور مدام با سفر به ترکیه به کنسولگری ایران در استانبول رفت و آمد داشته و اطلاعات مربوط به پرسنل سازمان اطلاعاتی اسراییل و جاسوسان اسراییل در ایران را در اختیار ماموران اطلاعاتی ایران قرار می داده است.

منابع قضایی اسراییل اعلام کرده اند که بنا به درخواست دادستان تل آویو محاکمه این ایرانی را در دادگاهی غیر علنی انجام خواهند داد .

منابع اسراییلی مدعی اند که این ایرانی را در مارس 2008 در فرودگاه بن گوریون تل آویو و هنگام خروج از کشور دستگیر کرده اند و وی اتهامات خود درباره ارتباط با سازمان اطلاعاتی ایران را پذیرفته است.

" افرایم کام" معاون موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو درباره خبر دستگیری و محاکمه جاسوس ایرانی در اسراییل ، با ادعای اینکه ایران از احتمال حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای اش نگران است ، می افزاید:" از این رو ایران در سال های گذشته تلاش فراوانی را برای استخدام جاسوسان در اسراییل و به دست آوردن اطلاعات از سازمان اطلاعاتی و نظامی اسراییل گسترش داده است.

وی در این باره می افزاید:" ایرانی ها از عرب – اسراییلی ها و فلسطینی ها به منظور جاسوسی برای خود استفاده می کنند ،همچنین سازمان های اطلاعاتی ایران از طریق حماس و حزب الله سعی می کنند تا مکالمات سازمان ها و شخصیت های موثر اسراییل را استراق سمع کنند.

سازمان اطلاعات داخلی اسراییل " شین بت " مدعی است که در سال 2007 ، تعداد 10 اسراییلی را که برای دیدن اقوامشان به ایران سفر کرده بودند مورد بازجویی قرار داده و برخی از آنها به درخواست سازمان های اطلاعاتی ایران به منظور جاسوسی برای ایران اعتراف کرده اند.

از این رو سازمان شین بت در این سال به تمامی شهروندان اسراییلی که ارتباطاتی با ایران دارند هشدار داد که مراقب درخواست های سازمان های اطلاعاتی ایران برای جاسوسی به نفع ایران باشند.

سازمان شین بت همچنین در ادامه ادعاهای خود مدعی شده است که کنسولگری ایران در استانبول عملا در راستای کسب اطلاعات از شهروندان اسراییلی خواهان اخذ روادید سفر به ایران ، ساعت ها بازجویی و کسب اطلاعات می کند.

شیبن بت مدعی است که سازمان های اطلاعاتی ایران در 3 زمینه مشخص تمایل به جمع آوری اطلاعات از شهروندان اسراییلی دارد:

1- رده ها و ساختار تصمیم گیری در اسراییل
2- توانایی های نظامی و دفاعی اسراییل
3- نقاط قوت و ضعف اجتماع اسراییل

اخیرا در ایران نیز عده ای از جاسوسان اسراییل دستگیر و محاکمه شده اند و اسرائیل از توان اطلاعاتی و ضد اطلاعاتی ایران به شدت واهمه دارد.
همچنین دیروز اعلام شد که حزب الله لبنان نیز یک جاسوس اسرائیلی را در بیروت دستگیر کرده است.

من: سایت سونی كارد 20