رضا غلامی یکشنبه 25 اسفند 1387 07:08 ق.ظ نظرات ()

حدود 6 سال از آغاز فعالیت گروه تروریستی جندالله یا به عبارتی سربازان خدا به رهبری جوان 26 ساله ای بنام عبدالمالك ریگی می گذرد اما متاسفانه مسئولین امنیتی و سیاسی كشور هیچگاه توجه مناسبی به موجودیت این گروه نداشته و برنامه ریزی دقیق و منسجمی برای برخورد با آن صورت نگرفته است.

جندالله از گروه هایی است كه بوطر علنی و شفاف خود را مبارز آزادی بخش ایران و بلوچستان دانسته و بارها ایران را تهدید به مبارزه مسلحانه نموده كه البته از نمونه های این مبارزه میتوان به موارد زیر اشاره نمود

جندالله سه سال پیش 9 مرزبان ایرانی را گروگان گرفته و با ارسال پیام هایی برای برخی مسئولین خواستار آزادی برخی اعضای این گروه گردیده بود.

چندی بعد این گروه تروریستی با حمله ای كه به كشتار تاسوكی معروف شد 21 تن از مردم بی گناهی را كه در حال عبور از منطقه ای بنام تاسوكی بودند را قتل عام نمودند. رهبر گروه عبدالمالك ریگی چند مصاحبه های تصویری و صوتی خود كه بعد از این حمله منتشر شد به ایران هشدار داد كه تا زمانی كه نگذارید حكومت بلوچستان بدست ما اداره شود ما به كشتارها و حتی كشتار مردم بی گناه ادامه میدهیم وی دقیقا در متن مصاحبه خود از مردم بی گناه نام میبرد.

در خرداد ماه امسال با تلاش وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه كشورمان در پاكستان عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالك ریگی دستگیر و تحویل كشورمان شد كه دقیقا فردای آنروز گروهك جندالله با حمله به پاسگاه مرزی در سراوان 16 مامور نیروی انتظامی را گروگان گرفت و بلافاصله از مرز خارج و وارد پاكستان گردید سخنگوی این گروهك بعد از این گروگان گیری اعلام كرد حاضر است با آزادی عبدالحمید ریگی 16 گروگان ایران را آزاد كند و دو هفته برای انجام این معامله به دولت ایران وقت داده شد. كه البته مقامات وزارت كشور این درخواست را رد كرده و پس از مدتی شبكه العربیه با پخش فیلمی مدعی شد كه 16 گروگان ایرانی در بند گروهك جندالله به قتل رسیده اند و جسد این افراد نیز چند روز بعد توسط نیروهای امنیتی كشف گریدید.

اما پس از یك ماه از خبر شهادت 16 گروگان ایرانی نیروهای این گروهك با حمله انتحاری به یكی از پادگان های نظامی در مرز پاكستان منجر به كشته شدن چند مامور دیگر نیروی انتظامی گردید كه منابع رسمی تعداد كشته شدگان را 2 نفر اعلام نموده ولی منابع غیر رسمی تعداد كشته شدگان را حتی تا ده ها نفر نیز تخمین می زنند.

از سوی این گروهك در آخرین حمله خود اقدام به حمله به خودروی گشتی در مرز پاكستان نمود كه در این حمله نیز 12 مامور انتظامی بشهادت رسیدند.


متاسفانه تمامی این حملات با سكوت بسیار شدید رسانه های داخلی بخصوص صدا و سیما روبرو گردیده كه این امر نه تنها باعث بی اعتمادی برخی مردم به صدا و سیما می گردد بلكه باعث می شود اقدامات وحشیانه این گروه تروریستی كه خود با افتخار فیلم كشتارهای خود را منتشر می كند مخفی مانده و بعضا با مصاحبه هایی كه عبدالمالك ریكی با رادیو صدا امریكا دارد به كمك این رادیو ضد بشری و به اصطلاح آزادی بخش خود را به عنوان یك چهره مجاهد و آزادی خواه مردم ایران معرفی كرده و سعی می كند در اذهان مردم ایران خود را مبارز وطنی جلوه دهد.

اما واقعا اهداف گروه جندالله یا به عبارتی گروه ریگی از تشكیل و انجام این اقدامات چیست ؟

با مشاهده و شنیدن مصاحبه های عبدالمالك ریگی و اقدامات عملی این گروه به چند نكته قابل توجه به عنوان اهداف این گروه ترورسیتی مورد حمایت امریكا و پاكستان میتوان نام برد:

1- باتوجه به وحشیگری های این گروه در قتل و سربریدن گروگان ها و منتشر كردن فیلم های این اقدامات تروریستی در رسانه ها و سطح جامعه و خواندن آیات قرآن در هنگام بریدن سرهای گروگان ها و صحبت از وعده های خداوند و مبارزه با كفر و ... در مصاحبه ها ابتدا میتوان به این نكته اشاره كرد كه با توجه به دشمنی علنی امریكا با اسلام و مسلمانان ابتدایی ترین هدف تشكیل این گروه ایجاد ترس از اسلام , تفكرات اسلامی و مسلمانان در دل مردم جهان است همچنین ایجاد ترس از كلماتی مانند مجاهد , شهادت و جهاد در راه خدا كه در تمامی مصاحبه های صوتی و تصویری عبدالمالك ریگی چندین بار تكرار می شود و كاملا مشخص است كه بصورت برنامه ریزی شده این كلمات در كنار هم چینش شده است.

2- یكی دیگر از مهمترین اهداف این گروه تروریستی ایجاد فشار به دولت ایران و ناامنی در شرق كشور است كه از طرفی ایران را درگیر یك ماجرای تروریستی نموده و حتی تلفات انسانی چند صد نفری از آن میگیرد و از طرف دیگر از نظر نظامی , اطلاعاتی امنیتی و سیلسی دیپلماتیك ایران را سرگرم حوادثی خاص و برنامه ریزی شده می نماید.

3- شاید دور از ذهن نباشد كه نشان دادن ضعف امنیتی در مرزهای ایران و بواسطه آن نمایش ضعف ایران در اذهان عمومی از دیگر اهداف تشكیل این گروه تروریستی باشد.

4- از دیگر اهداف تشكیل این گروه میتوان به ایجاد تفرقه شدید بین شیعه و سنی بخصوص در منطقه و متعاقب آن در بین مسلمانان اشاره نمود كه از مهمترین اهداف تشكیل چنین گروهی می باشد مستندات این نكته نیز باز در مصاحبه های عبدالمالك ریگی به وضوح دیده می شود , ریگی در لحظه به لحظه مصاحبه های خود از ظلم و قتل عام دولت ایران به جامعه سنی نشین ایران اشاره كرده و مدام اعلام میكند تا زمانی كه این ظلم ادامه داشته باشد ما حتی مردم بی گناه شیعه را نیز قتل عام خواهیم نمود كه هر مسلمان شیعه و یا سنی با شنیدن این مصاحبه ها تا حدی از طرف مقابل عصبانی شده و در ذهن شروع جبهه گیری می نماید.


اما ریگی كجاست چرا تا كنون خود و گروهش متلاشی نشده اند؟

متاسفانه در طی این سالها گروهك عبدالمالك ریگی پس از هربار حمله تروریستی در داخل ایران بلافاصله از مرز ایران و پاكستان گذشته و به مقر خود در پاكستان می گریزد و متاسفانه نیروهای امنیتی و نظامی ایران بدلیل وجود قوانین دست و پا گیر بین المللی از تعقیب و درگیر شدن با این گروه معذور بوده و هرباره ناكام مانده اند. به نقل از یك منبع مطلع مراجع امنیتی كشور حتی نقشه های هوایی دقیق محل سكونت و مخفی گاه های این گروه در پاكستان را در اختیار داشته و در صورت توافق با پاكستان ظرف چند ساعت میتوانند این گروه تروریستی را كاملا نابود نمایند ولی متاسفانه پاكستان با حمایت امریكا تا كنون هیچگونه كمكی به دولت ایران در خصوص مبارزه با این گروه ننموده و نه تنها خود اقدامی برای مقابله با آنها نمی نماید حتی اجازه برخورد نیروی انتظامی در آنطرف مرز را نیز نمیدهد و حتی به مكاتبات دولت نیز برای مبارزه با این گروه پاسخ نمی دهد.

حال باید از مسئولین سیاسی دولت و مجلس و قوای نظامی كشور درخواست نمود تا با حساسیت بیشتر و جدیت بحث مبارزه با این گروه را پیگیری نموده و حتی در صورت عدم همكاری پاكستان وارد مرز مشترك شده و این گروه تروریستی را نابود كنند. البته نمونه این مبارزه را چند ماه پیش با پیشروی نیروهای ارتش تركیه در خاك عراق جهت مبارزه با نیروهای گروهك تروریستی پ.ك.ك شاهد بودیم كه لازم ایران نیز دقیقا دست به چنین عملیاتی زده و از مشكلات امنیتی بعدی نیز جلوگیری نماید

شاید لازم باشد جوانان و دانشجویان و اقشار مختلف مردم با تحمعات اعتراض آمیز در مقابل سفارت پاکستان در تهران مراتب اعتراض شدید مردم ایران را نسبت به حمایت روشن پاکستان از تروریست هایی چون گروهک ریگی اعلام نمایند تا شاید برخی مسدولین امر نیز توجه بیشتری به موضوع نموده و بجای حرف , عمل نمایند.
منبع : سایت سونی كارد 20